Results

The 2016 IEW Results!

SHOW 1, ISSDC National Specialty

Judge: Andrew Ritter

7 Class Males, 6 Class Females, 12 Champion Males, 9 Champion Females

Results:

  • Best of Breed (BOB) – Simone (Teegan/Sage)
  • Best Opposite Sex (BOS) – Simon (Teegan/Sage)
  • Best of Winners (BOW) – Chaba (Lady/Taramack)
  • Winners Dog (WD) – Chaba (Lady/Taramack)
  • Reserve Winners Dog (RWD) – Jesse (Jersey/Baer)
  • Winners Bitch (WB) – Ponzi (Fuse/Joey)
  • Reserve Winners Bitch (RWB) – Callista (Monet/Keegan)
  • Best Jr Puppy –  Callista (Monet/Keegan)
  • Best Jr Puppy Male – Jesse (Jersey/Baer)
  • Best Jr Puppy Female – Callista (Monet/Keegan)
  • Best Baby Puppy – Teddy (Kiva/Keeper)
  • Best Baby Puppy Male – Teddy (Kiva/Keeper)
  • Best Baby Puppy Female – Kyrielle (Kiva/Keeper)
  • Best Veteran – Cash (Kachina/Brodie)
  • Best Veteran Male – Cash (Kachina/Brodie)
  • Best Veteran Female – Kiana (Jesse/Cade)
  • Best Champion Altered – Rune (Carly/Kilian)
  • Best Champion Altered Male – N/A
  • Best Champion Altered Female – Rune (Carly/Kilian)
  • Best Altered – Jessa (Carly/Kilian)
  • Best Altered Male – N/A
  • Best Altered Female – Jessa (Carly/Kilian)
  • Best Progeny – Cash (Kachina/Brodie)
  • Best Progeny Sire – Cash (Kachina/Brodie)
  • Best Progeny Dam – Reine (Annie/Phantom)
  • Best Junior Handler –  Ali Beltz  
SHOW 2, NSBR Specialty

Judge: Sally Birgl

9 Class Males, 6 Class Females, 12 Champion Males, 9 Champion Females

Results:

  • Best of Breed (BOB) – Simon (Teegan/Sage)
  • Best Opposite Sex (BOS) – Sienna (Poppy/Cash)
  • Best of Winners (BOW) – Ponzi (Fuse/Joey)
  • Winners Dog (WD) – Ryder (Annie/Ca$h)
  • Reserve Winners Dog (RWD) – Chaba (Lady/Taramack)
  • Winners Bitch (WB) – Ponzi (Fuse/Joey)
  • Reserve Winners Bitch (RWB) – London (Riddle/Keeper)
  • Best Jr Puppy – Jesse (Jersey/Baer)
  • Best Jr Puppy Male – Jesse (Jersey/Baer)
  • Best Jr Puppy Female – Riviera (Jersey/Baer)
  • Best Baby Puppy – Teddy (Kiva/Keeper)
  • Best Baby Puppy Male – Teddy (Kiva/Keeper)
  • Best Baby Puppy Female – Kyrielle (Kiva/Keeper)
  • Best Veteran – Kilian (Venus/Kit)
  • Best Veteran Male – Kilian (Venus/Kit)
  • Best Veteran Female – Kiana (Jesse/Cade)
  • Best Champion Altered – Rune (Carly/Kilian)
  • Best Champion Altered Male – N/A
  • Best Champion Altered Female – Rune (Carly/Kilian)
  • Best Altered – Jessa (Carly/Kilian)
  • Best Altered Male – N/A
  • Best Altered Female – Jessa (Carly/Kilian)
  • Best Progeny – Reine (Annie/Phantom)
  • Best Progeny Sire – Cash (Kachina/Brodie)
  • Best Progeny Dam – Reine (Annie/Phantom)
  • Best Junior Handler –   Madelin Singer 
SHOW 3, TSSR Specialty

Judge: Sharon Baskerville

6 Class Males, 7 Class Females, 11 Champion Males, 9 Champion Females

Results:

  • Best of Breed (BOB) – Simon (Teegan/Sage)
  • Best Opposite Sex (BOS) – Shiva (Kiana/Coz)
  • Best of Winners (BOW) – Ponzi (Fuse/Joey)
  • Winners Dog (WD) – Chaba (Lady/Taramack)
  • Reserve Winners Dog (RWD) – Jesse (Jersey/Baer)
  • Winners Bitch (WB) – Ponzi (Fuse/Joey)
  • Reserve Winners Bitch (RWB) – Talley (Dana/Joey)
  • Best Jr Puppy – Jesse (Jersey/Baer)
  • Best Jr Puppy Male – Jesse (Jersey/Baer)
  • Best Jr Puppy Female – Riviera (Jersey/Baer)
  • Best Baby Puppy – Teddy (Kiva/Keeper)
  • Best Baby Puppy Male – Teddy (Kiva/Keeper)
  • Best Baby Puppy Female – Kyrielle (Kiva/Keeper)
  • Best Veteran – Cash (Kachina/Brodie)
  • Best Veteran Male – Cash (Kachina/Brodie)
  • Best Veteran Female – Kiana (Jesse/Cade)
  • Best Champion Altered – Rune (Carly/Kilian)
  • Best Champion Altered Male – N/A
  • Best Champion Altered Female – Rune (Carly/Kilian)
  • Best Altered – Freya (Keelie/Elvis)
  • Best Altered Male – N/A
  • Best Altered Female – Freya (Keelie/Elvis)
  • Best Progeny – Kilian (Venus/Kit)
  • Best Progeny Sire – Kilian (Venus/Kit)
  • Best Progeny Dam – Reine (Annie/Phantom)
  • Best Junior Handler – Ali Beltz  
TEMPERAMENT TEST

testers: Christi Yonavick, Gary Runyon, and Karen Emery (trainee)

  • Malachi (Winter/Coz)
  • Ryder (Annie/Ca$h)
  • Talley (Dana/Joey)
  • Drogo (Valli/Rosco)
  • Pryce (Delylah/Ca$h)
  • Ponzi (Fuse/Joey)
  • Rifkin (Rumor/Hammer)
  • Dylan (Lady/Shayne)
  • Gryphon (Monet/Joker)
  • Rio (Carly/Storm)
  • Orson (Riddler/Keeper) < 12 months (honorable mention)

CGC (Canine Good Citizen)

tester: Kevin Gembarosky, AKC CGC Evaluator

  • Kailey (Zeva/Ruger) and Bill Rowe
  • Riggs (Nikita/Caesar) and Andrew J. Woods
  • Tosca (Trinity/Corbin) and Augusta Wellington
  • Sienna (Poppy/Cash) and Sharon Ragonese
  • Orson (Riddler/Keeper) and David Bradshaw
  • Talley (Dana/Joey) and Bob Dwyer
  • Chaba (Lady/Taramack) and Bonnie Miller
  • Araya (Mercy/Ca$h) and Karen Zikosky
  • Jax (Lady/Shayne) and Michael Orbell
  • Drogo (Delyla/Shayne) and Tiffany Weishorn
  • Anya (Lyra/Caesar) and Gay Miller-Yerkes
  • Ziggy (Cinder/Joker) and Gay Miller-Yerkes

an special honorary CGC title was presented to Bama (Cheyenne/Curley)

SHILOH SHEPHERD ACHIEVEMENT AWARDS (SSAA)
  • Abby (Kiana/Kilian) and Pat & Jim Dawson, C.A.R.E. Demo Work
  • Abby (Kiana/Kilian) and Pat & Jim Dawson, Service Work
  • Abby (Kiana/Kilian) and Pat & Jim Dawson, Therapy Work
  • Annie (Zebrina/Zeus) and Stacey Andres, Therapy Work
  • Anya (Lyra/Caesar) and Gay Yerkes, Agility Work
  • Brutus (Kiana/Murphy) and Kim Murnyack, Therapy
  • Elvis (Serena/General) and Susan Narkin, Obedience Work
  • Elvis (Serena/General) and Susan Narkin, Search & Rescue Work
  • Elvis (Serena/General) and Susan Narkin, Therapy Work
  • Hannah (Nala/Griffon) and Sharon McGuigan-Baki, Service Work
  • Karma (Cedar/Beau) and Kevin Gembarosky, Advanced CGC Work
  • Karma (Cedar/Beau) and Kevin Gembarosky, Therapy Work
  • Lucy (Ziva/Luke) and Carol Crawford, Therapy Work
  • Murphy (Chasie/Sampson) and Kim Murnyack, Therapy Work
  • Ranger (Cat/Caden) and Kevin Gembarosky, Advanced CGC Work
  • Ranger (Cat/Caden) and Kevin Gembarosky, Therapy Work
  • Rosco (Pepper/Sniper) and Rose Prichard, Therapy
  • Rosco (Pepper/Sniper) and Rose Prichard, Carting/Drafting Work
  • Rosco (Petter/Sniper) and Rose Prichard, Rally Obedience
  • Sadie (Keelie/Ruger) and Frank & Ruth Rescigno, K9 Nosework
  • Simon (Teegan/Sage) and Ellen Brenner, Therapy
  • Simon (Teegan/Sage) and Ellen Brenner, K9 Nosework
  • Simon (Teegan/Sage) and Ellen Brenner, Service Work
  • Sterling (Delyla/Cash) and Loretta Lester, Tracking
  • Teegan (Dreamer/Jerricho) and Ellen Brenner, Service Work
  • Teegan (Dreamer/Jerricho) and Ellen Brenner, Agility Work
  • Terra (Blue/Cade) and Kim Murnyack, Therapy Work
  • Ziggy (Cinder/Joker) and Gay Yerkes, Agility Work 
TROPHY SPONSORS
  • Kim Murnyack, High Caliber Shilohs
  • Pat O’Hearn, Aspen Knoll Shilohs
  • Ellen Brenner, Beloved Shilohs (2)
  • Rose Prichard, Templar Shilohs
  • Terrie Dwyer, River Crest Shilohs
  • Rhonda Van Emon, Brick Chapel Shilohs
  • Karen Emery, Pacific Crest Shiloh Shepherds
  • Beth Roth, Siskiyou Shepherds
  • Nancy Schmidt, Bearpaw Shilohs
  • Myra York, Cabin Run Shilohs
  • Cherry Moon, Moon Shadow Shilohs
  • Mindy Thomas
  • Keven Gembarosky, Cagey Canine (2)
  • Christi Yonavick, Ridgewood Shilohs
  • WSSBA
  • Gary Runyon, Stardust Shilohs
  • Jan Santini, JnL Pocono Shilohs (2)
  • Stacey Andres, Roseland Shilohs
  • Yasuko Minami, Exodus Shiloh Shepherds
  • Barbara Robertson, Big Bend Shilohs
  • Karen Zikosky, Private Stock Shilohs
  • Kelly Potance, DreamCatcher Shilohs
  • Susi Ramstead, Sierra Shilohs
  • ISSDC

JOIN US TODAY!

ISSDC Shiloh Shepherd Puppies

Brand new to the ISSDC? Join Now!!!
For our returning members, Welcome Back!
[LEARN MORE HERE]
all memberships expire December 31st


ISSDC Shiloh Shepherd PuppiesBrand new to the ISSDC? Join Now!!!
For our returning members, Welcome Back!
all memberships expire December 31st

This will close in 20 seconds