Results

The 2024 Southern Classic Results!

SHOW 1, ISSDC

Show #1: Judge Mary Happel

Class Dogs: 12; Champion Dogs: 4; Class Bitches: 9; Champion Bitches: 4

  • Best Male Baby Puppy: Smoky
  • Best Female Baby Puppy: Halny
  • Best Baby Puppy: Smoky
  • Best Junior Male: Duff
  • Best Junior Female: Revel
  • Best Junior: Revel
  • WD: Brave
  • RWD: Bishop
  • WB: Portia
  • RWB: Vesta
  • BOB: Naomi
  • BOS: Cobalt
  • BOW: Brave
  • Best Companion: Tripp
  • Best Progeny Sire: Zane
  • Best Progeny Dam: Naomi
  • Best Progeny: Zane

 

SHOW 2, TSSR

Show #2: Judge Nancy Greenbarg

Class Dogs:12; Champion Dogs: 4; Class Bitches: 10; Champion Bitches: 5

  • Best Male Baby Puppy: Smoky
  • Best Female Baby Puppy: Halny
  • Best Baby Puppy: Halny
  • Best Junior Male: Brody
  • Best Junior Female: Revel
  • Best Junior: Revel
  • WD: Tito
  • RWD: Bear
  • WB: Revel
  • RWB: Portia
  • BOB: Naomi
  • BOS: Cobalt
  • BOW: Revel
  • Breed Select: Zane
  • Breed Select: Rebekah
  • Best Progeny Sire: Zane
  • Best Progeny Dam: Naomi
  • Best Progeny: Zane
SHOW 3, ISSDC

Show #3: Judge Greg Wessel

Class Dogs: 10; Champion Dogs: 4; Class Bitches:10; Champion Bitches: 4

  • Best Male Baby Puppy: Fenrir
  • Best Female Baby Puppy: Halny
  • Best Baby Puppy: Fenrir
  • Best Junior Male: Quest
  • Best Junior Female: Cybil
  • Best Junior: Quest
  • WD: Brave
  • RWD: Tito
  • WB: Vesta
  • RWB: Bonnie
  • BOB: ElliGrae
  • BOS: Cobalt
  • BOW: Vesta
  • Best Progeny Sire: Zane

CGC (CANINE GOOD CITIZEN)

tester: Kathy Kurek

  • Blaze (Robin Woodroof)
  • Duff (Michelle Watson)
  • Henri (Jenn Carr)
  • Jagger (Tim Thompson)
  • Tito (Kathy Varela)
  • Tripp (Kitty Nanez)

SHILOH BREED AMBASSADOR TEST

tester: 

Shiloh Puppy Ambassador (SPA)

  •  

Shiloh Breed Ambassador (SBA)

  •  

ATTENDANCE
  1. Brave,
  2. Stella Grey,
  3. Willie,
  4. MoJo,
  5. Tripp,
  6. Cobalt,
  7. Revel,
  8. Vesta,
  9. Portia,
  10. Bishop,
  11. Levi,
  12. Bear,
  13. ElliGrae,
  14. Rebekah,
  15. Quest,
  16. Brody,
  17. Grimm,
  18. Eon,
  19. Fenrir,
  20. Tito,
  21. Halny,
  22. Henri,
  23. Winchester,
  24. Astra Grace,
  25. Gavia,
  26. Sage,
  27. Zane Grey,
  28. Oberon,
  29. Bonnie,
  30. Duff,
  31. Senora,
  32. Blaze,
  33. Jagger,
  34. Jessie,
  35. Naomi,
  36. Cybil,
  37. Smoky,
  38. Snickers.
  39. Triton
  40. Emma Jean
  41. Callie Grae
  42. Andorra
  43. Odin
  44. Ziggy
  45. Anja
  46. Zenyatta

SPECIALTY AWARD SPONSORS
  • Lori Bovee
  • Amanda Carnes- “In memory of Luna Rae”
  • x2 Bob & Terrie Dwyer- “Congratulations from River Crest Shilohs”
  • x2 Loretta Lester- “Congratulations! Ca$h, $terling, $alem & $teele”
  • Rhonda Van Emon- “In memory of Brick Chapel’s Valentine Rose”
  • Rose Bundrick- “In Memory of Rosco”
  • Rosa Delk- “In Loving Memory of Brick Chapel’s Atticus”
  • x2 Nikki McGaughey- “Revel, Cobalt, & Scholars in Collars Academy”
  • Cathi Graham- “Congratulations from Cavian Shilohs! In memory of
    Cayla, our 1st Shiloh”
  • Timothy Thompson
  • Karen Zikosky
  • Jenn Carr
  • Darlene Clutter